Kulturka Podwórka 3D - artykuł 3

opublikowane: 3 paź 2013, 07:31 przez eMSA Inicjatywa Edukacyjna   [ zaktualizowane 3 lis 2013, 16:21 ]
Cudnie wypadły warsztaty w Orzeszkowie, gdzie zrealizowany został kolejny etap projektu "Kulturka Podwórka 3D" w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie animacji i edukacji kulturalnej w II półroczu 2013 roku. Dzieci wykonały przepiękne makiety z surowców wtórnych (konkretnie z pociętych styrotłoczek, tj. wytłoczek styropianowych po sprzęcie AGD i HI-FI)), które później będą po swojemu kolorować. W warsztatach wzięła mała, mieszana wiekowo grupa pozarządowego przedszkola we wsi Orzeszków w gminie Wińsko, prowadzonego przez Fundację Edukacji Przedszkolnej.

Dzieci były w różnym wieku, najmłodsze miało ukończone 3 lata, najstarsze - 5. W tym wieku dzieci nie rozumieją wyrazu kultura. Przeprowadzono rozmowy z dziećmi na ten temat, w pierwszej kolejności próbując przybliżyć pojęcie muzeum. Dzieciom trudno jest wyobrazić sobie obiekt, którego nie widziały nigdy w życiu. Trudno jest im wyobrazić sobie miejsce, w którym nigdy nie były. Dlatego słowa muzeum nie ma w słowniku przedszkolaków, które nie mają na co dzień szansy na wizytę w muzeum.

Próbowano więc po dziecięcemu rozmawiać z uczestnikami na temat kultury. Dla dzieci w tym wieku kultura jest zabawa i kontakty z innymi ludźmi. Pytane o miejsca zabawy, wypoczynku, miejsca dobre lub złe, ładne lub brzydkie, miłe lub nieprzyjazne, dzieci wymieniały szkołę, przedszkole, dom, podwórko. To jest świat przedszkolaka, jego makro- i mikroskala życia.

Niektóre dzieci wykazywały ogromne zaangażowanie w prace techniką manualnej makiety. Spędziły przy makietowaniu o wiele więcej czasu, niż większość, wykonały nawet dwie makiety, a nie tylko jedną. Taką osobą była Klaudia, która zbudowała makietę podwórka wraz z basenem - te obiekty uznała za miejsca zabawy, tj. kultury. Bardzo podoba nam się praca Klaudii, a także wszystkich innych dzieci. Bardzo podobały nam się także rysunki wykonane przez dzieci wraz z rodzicami, na których przedstawiły lokalne obiekty kultury, np. pałac w Małowicach, szkołę w Orzeszkowie.

Zdjęcia z warsztatów w Orzeszkowie - tutaj.

Opracowanie:
Anna Rumińska


Artykuł powstał w projekcie "Kulturka Podwórka 3D" w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie animacji i edukacji kulturalnej w II półroczu 2013 roku.