Gry uliczne

opublikowane: 8 cze 2012, 05:06 przez eMSA Inicjatywa Edukacyjna   [ zaktualizowane 8 cze 2012, 06:34 ]
Wrocław lubi gry planszowe i plenerowe. Nie tylko Wrocław. Ludzie lubią grać. Ludzie lubią być w grupie. Ludzie lubią być w przestrzeni publicznej miasta (PPM). Kliknij na zdjęcie, aby przejść do fotografii.

W szachy gra ulica Wita Stwosza, niestety jeszcze nie na chodniku - tam ma swoją siedzibę Klub Szachowy Polonia Wrocław. W szachy gra "marina" na przeciwko głównego gmachu Uniwersytetu - na tarasie od 2011. W karty gra osiedle Nadodrze i osiedle Ołbin. Plac Strzelecki i Plac Staszica czekają na szachistów. W niektórych podstawówkach dzieci grają w szachy na przerwach - nie tylko we Wrocławiu, również Sobótce. Nowowiejska niestety ma planszę plenerową, ale nie ma figur, więc skwer pod tym względem umiera. A gdyby tak fontanny typu dry-plaza (te płaskie, zrównane z terenem) projektować z nawierzchnią planszy szachowej, aby w zimie funkcjonowały jako szachy? Dlaczego nie? Może spółka Hala Ludowa podchwyci nasz pomysł...?:) Nie każdy ma szachy w domu, co innego karty albo bierki, w które chętnie gramy w restauracji Pergola koło Hali Stulecia. Równie miło grałoby się w warcaby czekając w kolejce na wejście w Noc Muzeów do Centrum Poznawczego -  zaproponowaliśmy w dziale marketingu Hali Stulecia, aby w 2013 roku ustawić falę z krzeseł w miejscu kolejki i rozdać gry planszowe:)

Karty, bierki, kulki, pchełki - takie mikro-gierki mieszczą się dobrze w kieszeni, łatwo je przynieść, więc efekt integracyjny i towarzyski murowany. W czasie Splot Szewska przechodnie chętnie grali w warcaby zrobione z butelkowych korków i kawałka pleksi. Graliśmy też bardzo chętnie w fantastyczną grę logiczną Quorridor zakupioną w Centrum Gier Bard oraz w up-cyclingowego dmuchotora wykonanego przez nas - to nasza pierwsza upcyclingowa zabawka:) W BARD grano też w Warhammera i Władcę Pierścieni - gry strategiczne z użyciem linijki i z fantastycznymi figurkami, które dodatkowo rozwijają precyzyjne zdolności manualne i artystyczne (precyzyjne malowanie...).

Na czwartym Splot Szewska grano też w gry logiczne Abalone i Offboard - powrót do nich już na piątym Splocie 23 czerwca. Graliśmy też w afrykańską awaru dzięki animacji Stowarzyszenia Wielosfer.

Warto zatem rozwiązać problem znikających lub zbyt kosztownych plenerowych figur szachowych. W dobie upcyclingu nie jest to trudne, figury można wykonać choćby z pustych 5-litrowych butli po wodzie mineralnej (mają uchwyty:). Wrocław lubi gry. Może nawet kocha...? Budujmy więc na tym naszą kulturę przestrzeni publicznej miasta. Więcej gier - kliknij tutaj.
fot.1 - szachy w restauracji na marinie
fot.2 - karty w parku na Pl. Św. Macieja na osiedlu Nadodrze
fot.3 - karty w Parku Tołpy na osiedlu Ołbin
fot.4 - stoliki szachowe na wyremontowanym Pl. Strzeleckim na osiedlu Nadodrze
fot.5 - uczniowie grający w szachy w szkole podstawowej w Sobótce
fot.6 - fontanna typu dry-plaza na Pergoli / Hala Stulecia, Wrocław
fot.7 - szachy w trakcie "Splot Szewska 3"
fot.8 - gra logiczna Coridor w trakcie "Splot Szewska 3"
fot.9 - gra logiczna Quoridor i dmuchotor w trakcie "Splot Szewska 3"
fot.10 - gry strategiczne Warhammer w Centrum Gier BARD w trakcie "Splot Szewska 3"
fot.11 - gra logiczna Abalone w Centrum Gier BARD w trakcie "Splot Szewska 4"
fot.12 - bierki w restauracji "Pergola" koło Hali Stulecia
fot.13 - gra plenerowa awaru (mankala) z Wielosfer w trakcie "Splot Szewska 4"