Sacrum czy profanum?

opublikowane: 10 cze 2012, 08:31 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 12 lip 2012, 14:38 ]
Sacrum czy profanum? Wszystko się już pokićkało... Ot, postmodernizm... W sumie nie jest taki zły... Ja tam go lubię. No ale skoro tak, to może odzyskamy na dobre ten kawał miłej dla oka przestrzeni publicznej? Póki co jest mocno zawłaszczona, a tym samym martwa i niewykorzystana.

Z drugiej strony jest mocno chaotyczna. Skoro zawłaszczona przez kler, to dlaczego laicyzuje się nieśmiało pomniki religijne? Kto wydaje zgody na gastro-ogródki na Ostrowie Tumskim? Pod czyim zarządem jest ten obszar...? Zapewne zgody wydają nie księża, bo ci doskonale wiedzą, że wokół pomnika jest jego wysoki postument należący do jego kompozycyjnej całości... Zapewne nie zgodziliby się na taką "profanację" Św. Nepomucena...

Skoro na tym zabytku można pić piwo, ziewać i przeciągać się po zarwanej nocce, to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby na innym zabytku (=Pl.Św.Macieja) organizować prospołeczne imprezy. Jest precedens, jak nic! Dodajmy do tego Halę Stulecia i zabytek-kompleks Pergoli, w którym również można siedzieć na trawie i organizować imprezy. Terenem zarządza również Zarząd Zieleni Miejskiej, a na ich zlecenie utrzymuje go firma Ekoterrra. Kolejny precedens użycia zabytku (i to z UNESCO!) do celów prospołecznych. Warto więc podjąć starania o przywrócenie Placu Św. Macieja Nadodrzanom w formie aktywnej, a nie biernej, "do zwiedzania" i grzecznego siedzenia. Kaucja za wykorzystanie terenu zieleni miała być - wg słów władz miejskich - zmniejszona i zamrożona, aby permanentnie można było w parku organizować festyny. C.D.N.