WOJ:WIEDZA O JEDZENIU

opublikowane: 19 lis 2014, 15:52 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 17 kwi 2015, 08:24 ]
W kwietniu narodził się oficjalnie WOJ, czyli kurs "Wiedza o Jedzeniu", którego program opracowała Anna Rumińska. Gmina Długołęka zdecydowała się na współpracę, więc projekt został wniesiony jako nowy zasób do convivium młodzieżowego, aby wzbogacić nim markę uprzednio pozbawioną walorów dydaktycznych. Nie zostało to włąściwie zrozumiane przez biernego lidera. Usunął on WOJa z convivium w XI 2014 r., jeszcze zanim został ukończony cały projekt oraz współpraca z jego licznymi partnerami. Kurs WOJ zdążył jednak zdobyć na tyle dużo popularności i uznania, że z powodzeniem prowadzimy go nadal poza tym zawieszonym, młodzieżowym convivium, a od XI 2014 również w ramach reaktywowanego convivium Slow Food Dolny Śląsk. Od tego czasu Anna Rumińska wniosła go w zasoby reaktywowanego convivium jako jego liderka.

WOJ jest projektem educkacyjno-degustacyjnym, który czasami, w miarę możliwości, przybiera formułę warsztatów kulinarnych. Koncentruje się nie tylko wokół kulinariów, ale także wokół kultury kulinarnej i ogólnie, przestrzeni publicznej, w któej ludzie funkcjonują w kontekście jedzenia, jako przedmiotu lub czynności. W tym projekcie łączą się rozmaite aspekty moich pasji i trzech zawodów: architekta, antropologa kultury i projektanta terenów zieleni. Dodajmy do tego pasję gotowania, obcowania z żywnością, biesiadowania, goszczenia i częstowania ludzi oraz ogrodnictwa i amatorskiego rolnictwa, a będziemy miec oblicze WOJa, formuły WOJującej ze śmieciowym i byle jakim jedzeniem.

"WOJ: WIEDZA O JEDZENIU" to cykl warsztatów edukacyjnych adresowanych do dzieci, a poświęconych zdrowej żywności oraz temu, co towarzyszy jej pozyskiwaniu, uprawie, przetwarzaniu, pakowaniu, sprzedaży, serwowaniu, jedzeniu, prezentacji itp. Ten kilkumiesięczny cykl realizujemy w 2014 roku w ramach edukacji zdrowotnej w kilku wioskach Gminy Długołęka, w tamtejszych szkołach podstawowych, w wybranych klasach piątych (po jednej klasie w każdej szkole).

Dzieci w tym wieku (10/11) mają już prawo samodzielnie poruszać się w otwartej przestrzeni publicznej, więc już oficjalnie podejmują decyzje zakupowe, tym samym żywieniowe. Są jeszcze związane ze środowiskiem szkolnym (kochana pani) i domem (rodzinka), ale coraz częściej realizują samotne wyprawy do sklepiku i bez ingerencji opiekunów zdobywają żywność. Jaką? To też chcemy sprawdzić, ale wiemy wszyscy, że pod tym względem nie jest dobrze.

Pierwsza edycja WOJa realizowana była z inicjatywy Wójt Gminy Długołęka, Iwony Agnieszki Łebek w ramach edukacji zdrowotnej. Od maja do listopada 2014 odwiedzałam z Partnerami szkoły/klasy w różnych wioskach Gminy:
Borowa / http://www.sp-borowa.pl
Brzezia Łąka / http://zsbrzezia.edupage.org
Długołęka / http://zspdlugoleka.edupage.org
Kiełczów / http://www.szkolakielczow.pl
Mirków / http://www.szkola.mirkow.pl
Siedlec / http://zssiedlec.edupage.org
Szczodre / http://spszczodre.superszkolna.pl
Łozina / http://zslozina.edupage.org

Różnymi technikami przerabialiśmy z dziećmi rozmaite tematy związane ze zdrową żywnością: zakupy, opakowania, etykiety, skład, terminy, ogrody, pola, dom, szkoła, ulica, dania, stół, handel obwoźny, targowiska, bazary, markety, sklepiki, fast-, slow-, street, raw-, comfort-, junk-food (i inne "foody"), przedsiębiorczość, sprzedaż/kupno, przepisy, fotografia kulinarna, surowe/gotowane, przyrządzanie, serwowanie, prezentacja, obsługa, smaki, testowanie, zdrowie, sport, otyłość, chudość, przeciętność, moda... Nieomal wszystko łączy się jakoś z jedzeniem, więc o tym rozmawialiśmy, bo dzieci myślą holistycznie i palą się do rozmów i działań.

Pozyskałam także do współpracy MECENASÓW WOJa:
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Wrocław
Maciejowy Sad, Lutynia
Swedeponic - świeże zioła: http://www.swedeponic.pl/
OGNIWO, Kiełczów
Grupa Producentów Ekologicznych DOLINA GRYKI, Międzylesie
Gospodarstwo Ekologiczne Renata Chołodecka, Krośnice
Piekarnia-Cukiernia Józef Kostrzewa, Brzeg
Młyn Skokowa, Skokowa
Chwastozercy, Wrocław
Anbol-owoce Lutyni, Lutynia
Wszyscy oni przrekazali mi swoje wspaniałe produkty do poczęstunku dla dzieci, za co jestem im ogromnie wdzięczna.

Wkrótce opublikowane tu będą zdjęcia z wszystkich etapów długołęckiej edycji WOJa, a także z edycji kolejnych, w innych szkołach i miejscowościach.
Comments