Transportując towary najczęściej skupiamy się wyłącznie na zagadnieniach logistycznych – jak wysłać dany produkt, jaką drogą, jaka powinna być cena transportu, za ile sprzedać towar, jak go zapakować itp. Tymczasem jednak transport obwarowany jest jeszcze szeregiem przeróżnych przepisów prawnych oraz oczywiście podatków.
Podatek VAT w transporcie towarów
Jak wygląda kwestia płacenia podatku VAT przy transporcie towarów. Generalnie rzecz ujmując w zakresie państw Unii Europejskiej podatek obliczany jest dla miejsca zameldowania firmy – pod warunkiem oczywiście, że transport zlecany jest na rzecz podatnika. Wówczas przykładowo mając polską firmę i wysyłając towary z Polski na Litwę, płacimy podatek VAT o wartości procentowej właściwej dla Polski. Trochę zmienia się rzecz w przypadku transportu towarów między osobami fizycznymi a nie podmiotami gospodarczymi.
Wówczas podatek generalnie liczony jest od miejsca, w którym transport się rozpoczął. Z kolei dla transportu międzynarodowego, jakim będzie np. transport morski towarów między Polską a Chinami podatek, przy spełnieniu pewnych wymogów, powinien wynosić 0%. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że są to bardzo ogólne informacje – dobrej jakości szkolenie na pewno pomoże nam się dokształcić w tym zakresie.
Obrót wyrobami akcyzowymi
Jak jednak wygląda sytuacja, gdy w transporcie mamy wyroby akcyzowe np. będzie to transport morski towarów akcyzowych? Generalnie akcyza płacona jest przez importerów, jednak to także nie jest taka jasna reguła. Ponadto warto wiedzieć, że w różnych krajach wprowadzono różne przepisy dotyczące dokumentacji wyrobów akcyzowych, kontroli itp. Jeśli zatem jest to obrót wyrobami akcyzowymi na terenie Unii Europejskiej sprawa będzie prostsza niż w przypadku akcyzy w transporcie morskim towarów.
Warto zatem generalnie rzecz ujmując zainwestować w podatek akcyzowy szkolenie tak, aby mieć pewność, że zawsze postępujemy zgodnie z prawem danego kraju. Kary i grzywny są bowiem naprawdę wysokie i nie warto ich ryzykować.