Transport to w większości firm sprawa, której zdecydowanie nie można lekceważyć. W końcu dzięki niemu udaje nam się na czas wszystko dostarczyć, zaplanować logistykę przedsiębiorstwa itp. Co istotne – nawet małe firmy nie powinny lekceważyć tego zagadnienia. Im bowiem szybciej będziemy robić wszystko tak, jak powinno być zrobione, tym łatwiej będzie nam potem kierować rozwojem całej firmy.

Szkolenia dla transportu – na czym polegają?

Generalnie w tym miejscu trzeba stanowczo zaznaczyć, że szkolenia dla transportu to dość spora grupa przeróżnych innych, drobniejszych szkoleń. Przede wszystkim będą to zatem szkolenia z zakresu organizacji transportu i logistyki. One przydadzą się w każdej firmie, nawet takiej, która sama nie rozwozi swoich towarów, lecz zatrudnia w tym celu inną firmę zewnętrzną. Na takim szkoleniu poruszane są zagadnienia planowania transportu, logistyki, prawa. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, jak wszystko ogarnąć, jakie wymagania muszą spełnić poszczególni kierowcy czy ciężarówki, jak maksymalnie zwiększyć efektywność transportu itp. W momencie jeśli do transportu korzystamy z usług innej firmy, to będziemy wiedzieli, czy nas nie wykorzystuje, czy jest z nami szczera itp.

Następnie będziemy mieć szkolenia typu spedycja transport morski towarów. One zdecydowanie raczej są już dla większych firm, które przymierzają się do otwarcia fillii w innych krajach czy na kontynencie. Niemniej jednak też nie do końca – czasem bowiem nawet dość niszowe firmy odkrywają, że sieć sklepów np. w Chinach zainteresowana jest bardzo ich wyrobami. Przykładem mogą być polskie wina, które u nas nie są tak cenione, jak właśnie na dalekim wschodzie. Wówczas opłaca się wysyłka towarów drogą morską, niemniej jednak trzeba wcześniej wiedzieć, jakie ustalić terminy, marże, sposób przewozu, ceny itp. aby nam się to opłacało. Wracając jednak do samego zagadnienia szkolenia z takiej spedycji, to będzie ono obejmowało dość podobną tematykę jak szkolenie z transportu zwykłego, lecz dotyczyć będzie logistyki morskiej, z czym mało kto z nas miał kiedykolwiek do czynienia.

Ostatnią grupę szkoleń tego typu stanowią szkolenia dla firm transportowych. One są nieco bardziej zaawansowane – poruszają kwestie tego, ile kierowcy poszczególnych pojazdów mogą jechać, z jaką prędkością, jakie muszą spełnić wymagania, a także wspominane są różne kwestie prawne, stanu technicznego pojazdów itp.

Dobre szkolenia z transportu

Generalnie zatem jak widać, szkolenia te naprawdę są potrzebne. W związku z tym należy znaleźć dobrą firmę, która je organizuje. Na wstępie warto wspomnieć o tym, że o ile szkolenia dotyczące transportu morskiego są już nieco bardziej niszową sprawą i tu raczej nie trafimy tak łatwo na oszustów nie znających się na swojej pracy, tak niestety w przypadku spedycji towarów drogą lądową takie pomyłki w wyborze kursów są jak najbardziej możliwe.

Na początek zatem należy zdecydować, jaki kurs jest nam potrzebny. Czy raczej związany jest on ze zwykłym transportem czy morskim albo lotniczym i czy ma poruszać raczej dosyć podstawowe kwestie, czy jednak bardziej zaawansowane zagadnienia. Następnie warto przejrzeć różne strony internetowe i zastanowić się, które firmy potencjalnie mogą spełnić nasze oczekiwania. Nie bez znaczenia są tutaj także przeróżne komentarze i opinie, które mogą nam pomóc zdecydować, które firmy rzeczywiście są na dobrym poziomie. Oczywiście takie nieformalne recenzje powinniśmy traktować z przymrużeniem oka.

Na koniec zaś zawsze warto osobiście spotkać się z organizatorem danego szkolenia tudzież z jego przedstawicielem. Takie spotkanie i krótka wymiana informacji najczęściej już pozwolą nam zorientować się, z kim mamy do czynienia.

A po co w ogóle tak bardzo uważnie wybierać firmę zajmującą się szkoleniami z transportu? Otóż nie ma co ukrywać, że są to szkolenia droższe niż inne i wiążą się z konkretną wiedzą. Jeśli ktoś na nich przedstawi nam fałszywe czy niesprawdzone informacje, dla nas później konsekwencje mogą być spore i raczej nikt nie będzie słuchał tłumaczenia, że ” tak było na szkoleniu”.