Pieszo po mieście

opublikowane: 16 paź 2013, 03:42 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 16 paź 2013, 03:47 ]
Chodzenie po mieście, to nie tylko chodzenie rekreacyjne - spacerowanie, ale przede wszystkim chodzenie adresowane - w konkretnym celu, wynikające ze świadomego wyboru ruchu pieszego ponad ruch kołowy lub nawet pasażerski. A te widoki pod stopami...! :) Feetin' Streets to nasz stary projekt, ciągle będziemy nudzić o korzyściach z chodzenia i patrzenia pod stopy, nie tylko na ludzi wokół :) Pojawiła się pozytywna akcja promująca spacerowanie po mieście - Ecco Walkathon Polska. Przypomnijmy, że o korzyściach z chodzenia mówiliśmy w Klubie Trójki (tutaj dźwięk).

To dobra akcja, oby częściej, oby nie tylko w Warszawie, oby jeździli z tym po Polsce, oby powstała jakaś sieć, system... Na ich pocztówce (zał.)  brakuje mi BARDZO osób na wózkach - wg prawa to też PIESI. Jest osoba z wózkiem, powinna też być na wózku. Wg przepisów tempo jazdy wózka nie może przekraczać tempa osoby pieszej (mowa tu o chodzie codziennym, a nie sportowym:), więc mogliby brać udział w spacerze, nie wiem, czy brali, pewnie kilkoro się znalazło?

Dobrze, że jest ten event, ta kampania, że jest profil na FB, które promują m.in. chodzenie, można nim wychodzić same korzyści, również dla przestrzeni publicznej miast, z którą jest teraz poważny problem, a chodzenie ma związek ze sposobami jego rozwiązywania. Tym bardziej, że to event powiązany z Ecco, który ma świetny PR i produkty, a pochodzi z Danii, które ze swoją Kopenhagą jest wzorem przestrzeni publicznej przyjaznej przede wszystkim pieszym.

W tej akcji powinien się pojawić Jan Gehl, duński urbanista, który od wielu lat przekształca Kopenhagę dla potrzeb pieszych, konsultuje też inne miasta, Nowy Jork czy Moskwę, był też we Wrocławiu, ale u nas nie ma na razie parcia na promocję ruchu pieszego, brak lobby pieszych. Trzeba promować nie tylko spacerowanie rekreacyjne, ale chodzenie po mieście, po prostu - pieszo, zamiast autem. Chodzenie jest zdrowsze niż bieganie. Ech, dużo by mówić:) Tak czy siak, liczymy na kolejną akcję Ecco Walkathon Polska w 2014 i niechaj dołączy się tam wątek miejskiej przestrzeni publicznej. Napisaliśmy w tej sprawie do Organizatorów.