Chwastozercy‎ > ‎

Kontekst chwastologiczny

opublikowane: 26 sie 2015, 04:26 przez emsa relacje   [ zaktualizowane 26 sie 2015, 04:26 ]

CHWASTOLOGIA... :D Chwasty mają bardzo szeroki kontekst - jak każdy element rzeczywistości, ale poprzez chwastową edukację chcemy o nich zawsze wspominać, ponieważ na Dolnym Śląsku odradza się właśnie poczucie ciągłości kulturowej. Chwasty to metafora - pamiętajcie o tym. Chwasty to kojarzone negatywnie, mocno krzywdzące określenie na liczne, bardzo cenne rośliny, ale ich miłośnicy wiedzą, że używamy jej przewrotnie, sami robią podobnie. Paradoksalnie określenie superchwast używane jest do nazwania rośliny wyjątkowo odpornej na nawozy sztuczne, czyli dzielnej, acz skromnej bestii

Kontekst chwastów obejmuje więc aspekty nie tylko <jadalności>, nie tylko gastronomii historycznej, nie tylko antropologii biesiady, nie tylko tabu jedzeniowego, ale także: ogrodnictwa przydomowego, lokalnego dziedzictwa kulturowego (w tym kulinarnego), pejzażu kulturowego (zmiana krajobrazu np. poprzez nawłoć lub lawendę), etnobotaniki i edukacji szkolnej, tożsamości lokalnej, edukacji sensorycznej w edukacji przedszkolnej (dotykanie np. roślin, ziemi, kamieni, drewna), rolnictwa i hodowli, aranżacji wnętrz i bukieciarstwa (np. sztucznego barwienia kwiatów ciętych i ich nietrwałości), projektowania ogrodów i terenów zieleni w miastach (w tym ogrodów użytkowych), aranżacji ogrodów przydomowych (np. ogrodów kulturowych), prostej, rodzimej przedsiębiorczości (np. sprzedaż mniszka lub pokrzywy, jako "spożywki"), ziołolecznictwa, barwiarstwa i innego użytkowego wykorzystania roślin lokalnych uznawanych za CHWASTY, które... w wielu gatunkach są już zagrożone, właśnie z powodu tej negatywnej konotacji.

Narracje krążące wokół chwastów są bardzo interesujące i pokazują, że warto odczarowywać chwasty. Ludzie piszą o nas, że "przydadzą się, gdy w lodówce pusto" albo że "chwasty zabierają światło innym roślinom" - to przykłady negatywnych stereotypów, które warto dokumentować, omawiać, wyjaśniać i czasem też obalać... :)